Call to us +48660373546

Close (x)

Oświetlenie LED vs. Oświetlenie CMH - starcie nowych technologii oświetleniowych.

Oświetlenie LED vs. Oświetlenie CMH - starcie nowych technologii oświetleniowych.

Oświetlenie LED vs. Oświetlenie CMH - starcie nowych technologii oświetleniowych.

Branża uprawy roślin szuka nowych technologii oświetleniowych, które są bardziej wydajne i tańsze niż dotychczasowe sprawdzone lampy wysokoprężne HPS, którte to są technologią skuteczną, aczkolwiek już dość leciwą, ale mamy już na rynku następców, którzy godnie odbierają palmę pierszeństwa sprawdzonym lampom HPS. Diody LED oraz Lampy CMH, dedykowane roślinom, z perfekcyjnie dobranym spektrum - to obecnie dwa najbardziej popularne, alternatywne i najskuteczniejsze źródła doświetlania asymilacyjnego roślin.

Dlaczego hodowcy szukają nowych rozwiązań w oświetleniu?

Każdy laik powie ci, że światło jest niezbędne do fotosyntezy. Rośliny przetwarzają światło ze słońca (lub ze światła które im dostarczysz podczas uprawy "indoor") na energię potrzebną do produkcji owoców, warzyw lub kannabinoidów.
Jednak, aby uzyskać odpowiednią fotosyntezę dla wrażliwych roślin, tradycyjne źródła światła mogą i będą spalać dużo energii. Może to szybko zwiększyć miesięczne rachunki za energię elektryczną. Dlatego w perspektywkie kilku lub kilkunastu miesięcy inwestycja w oświetlenie LED lub CMH to tak na prawdę oszczędność. Jednorazowy wydatek zwraca się po kilku miesiącach, a spektrum światła emitowane przez lampy CMH czy LED jest dużo bardziej wydajne i przyswajalne przez rośliny. Ponadto LED-y i CMH wykazują się znacznie większą żywotnością niż tradycyjne HPS-y.
Lampy CMH i LED zapewniają bardziej wydajny i opłacalny sposób na uprawę roślin w pomieszczeniach. Co ważniejsze, światła te mają odpowiednie spektrun, łatwo absorbowalne przerz rośliny niemalże w 95%.

Więc co jest lepsze?

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez firmę Heliospectra z branży oświetlenia LED, niektóre rośliny rosną bardzo dobrze podczas zaledwie 5% udziału światła niebieskiego. Nie dotyczy to konopi indyjskich. Podczas gdy wiele roślin (np. bazylia i musztarda) dobrze reaguje na promieniowanie podczerwone lub dalekie światło podczas fazy wzrostu, marihuana preferuje bardziej niebieskie światło podczas wczesnej wegetacji.
Światła LED cieszą się co raz większą popularnością, ponieważ hodowcy uczą się manipulować spektrum światła. Plantatorzy tworzyć teraz spersonalizowane widma z diodami LED, które wykorzystują idealny stosunek światła niebieskiego do czerwonego, aby uzyskać bujne i mocne kwiaty i owoce, natomiast producenci mogą kontrolować spektrum światła, dająć nam szanse na wyhodowanie co raz to lepszych roślin przy zmniejszonym poborze energii.
Oświetlenie LED zapewnia również lepsze rozprowadzenie ciepła wewnątrz pomieszczenia uprawowego. Stosując LED-y możemy zrezygnować z tak mocnego i hałaśliwego wentylatora jak ma to miejsce podczas używania HPSów. Nawilżacz i wentylator wtłaczający również często stają się zbędne, a już na pewno nie muszą być używane z taką częstotliwością jak podczas używania lamp HPS. Ze względu na swoją budowę, diody LED zmniejszają równięż ryzyko występowania gorących punktów i martwych stref światła.

Najbliższe lata przyniosą nam odpowiedź która z technologii asymilacyjnego doświetlania roślin zdominuje rynek, czy będą to diody LED czy nowoczesne wyładowcze lampy CMH - czas pokaże. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety oraz znajdują uznanie wśród ambitnych hodowców szukających nowych rozwiązań.

2 Komentarze

  • Avatar
    CannaBoy wrz 28, 2021

    moim skromnym zdaniem LEDy są najlepsze, ale może tyle czasu nie poświęciłem na naukę na "CMH" :) Wiem, ze trzeba inną żarówkę dawać na koniec kwitnienia i chyba duzo osób tego nie rozumiało.

  • Avatar
    ProGrower.eu wrz 28, 2021

    Cześć, dzięki za komentarz. Właśnie w ten sposób to niekiedy wyglądało, dlatego trzeba edukować, od tego mamy m.in tego bloga. Pozdrawiam! Mateusz

Skomentuj